W dniach od 4 do 6 października miejscowość Klucze obchodziła jubileusz 650 – lecia swojej lokacji. To właśnie z dokumentu wystawionego w czerwcu 1374 roku pochodzi najstarsza wzmianka o wsi Klucze. W tym dokumencie Elżbieta Łokietkówna, królowa Węgier i Polski, sprzedała za 30 grzywien groszy praskich braciom Jaśkowi i Wawrzkowi sołectwo na prawie magdeburskim we wsi Klucze z 3 łanami wolnymi. Królowa wyraziła zgodę, aby sołtysi lub ich spadkobiercy mieli prawo zbudowania młyna, karczmy, założenia barci, a także osadzenia szewca i rzeźnika.
W ramach 3 – dniowych obchodów tego wydarzenia odbyło się szereg atrakcji.
W piątek miała miejsce sentymentalna podróż w przeszłość poprzez przygotowanie i zaprezentowanie w ekspozytorach na placu przed Domem Kultury kalendarium historii Klucz. W galerii na holu otwarta została wystawa pn.: „Klucze na starej fotografii”. Dzieje miejscowości Klucze przedstawili w ramach multimedialnej prezentacji pt.: „KLUCZE – HISTORIA WCIĄŻ ODKRYWANA. RODY: BUKOWSKICH, RENARD, MAUVE I DIETEL W HISTORII 650-LECIA AKTU LOKACYJNEGO KLUCZ” połączonej z panelem dyskusyjnym: Jacek Sypień, Janusz Dziatłowicz oraz Kazimierz Ściążko – pasjonaci i znawcy historii lokalnej. Nie zabrakło także atrakcji muzycznych: zespół Tesamee wyśpiewał „Przeboje polskich festiwali”. Ostatnim elementem piątkowych wydarzeń był krótki film opowiadający o rodzinie Dietlów.
W sobotę uroczystości rozpoczęły się przy bramie do Pałacu Dietla, skąd wyruszył korowód z historyczną postacią królowej Elżbiety, która podjechała powozem pod Pałac, aby w tym miejscu przekazać symboliczne Klucze, wspomnianym w źródłach historycznych pierwszym właścicielom tych ziem, przyrodnim braciom: Jaśkowi i Wawrzkowi. W trakcie przemarszu od Pałacu pod Dom Kultury „Papiernik” zaprezentowana została także scenka z udziałem Ludwika Mauve i Wery Dietel – członków rodzin, które należały do jednych z ważniejszych zarządców kluczewskich włości. To oni następnie przekazali symboliczne klucze obecnemu gospodarzowi tych ziem czyli wójtowi gminy – Norbertowi Bieniowi. Po dotarciu pod Dom Kultury wójt wręczył klucze do bram naszej gminy przedstawicielom młodzieży, oznajmiając, że klucze te są symbolem ich współodpowiedzialności i możliwości współdecydowania o dalszym rozwoju naszej gminy. W ten magiczny wehikuł czasu zabrała nas firma: Czarny Rycerz – Events Team – Organizacja Imprez i Eventów. Kolejną atrakcją był występ mażoretek „Fantazja” z Ogrodzieńca oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Dzwono-Sierbowice. Uwieńczeniem sobotnich obchodów był koncert pt.: „Zacznij od Bacha”, podczas którego wystąpili: Anita Szopa, Rozalia Dessauer, Dorota Stachowicz – Mączka – wokal, Michał Mączka – skrzypce, Kamil Gumiela – saksofon, Marcin Wiercioch -akordeon, Piotr Kalicki – fortepian, Piotr Południak – kontrabas, Bartłomiej Szczepański – perkusja. Koło Gospodyń Wiejskich „Kluczowianki” przygotowało również degustację potraw regionalnych i tradycyjnych w ramach projektu z cyklu „Zasmakuj w Małopolsce” pn.: „Niezły kwas – małopolskie kiszenie z KGW „Kluczowanki”.
Zwieńczeniem obchodów 650 – lecia lokacji był niedzielny koncert Filharmonii Krakowskiej, która zaprezentowała niezwykłe widowisko muzyczne pt. „Uśmiechnij się z Kiepurą” pod batutą Sławomira Chrzanowski. Wykonane zostały najpiękniejsze pieśni i arie z repertuaru polskiego tenora wszechczasów – Jana Kiepury z najciekawszymi anegdotami z jego życia artystycznego i prywatnego. A wśród gwiazd scen operowych i operetkowych zaproszonych do udziału w wydarzeniu znalazły się: w roli Marty Eggerth sopranistki – Ewelina Szybilska, jako Jan Kiepura – tenor Łukasz Gaj, a m.in. w rolę Hanki Ordonówny wcieliła się Anna Sokołowska-Alabrudzińska. Występ był na najwyższym poziomie artystycznym i stanowił niezapomniane przeżycie, zaś o odpowiednią oprawę i wspaniały nastrój podczas koncertu zadbał jego reżyser, scenarzysta i jednocześnie narrator – Łukasz Lech. Koncert krakowskich filharmoników stanowił muzyczny podarunek na jubileusz 650 -lecia lokacji Klucz od Zarządu Województwa Małopolskiego. W ramach obchodów wydana została także publikacja „Zarys historii Klucz w 650 lecie lokacji 1374 – 2024” opracowana przez Jacka Sypienia oraz wybita okolicznościowa moneta zawierająca na awersie grosz praski, na rewersie symboliczne Klucze oraz daty.
Dziękujemy Wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali 650 – lecie lokacji miejscowości Klucze. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich małych i trochę większych księżniczek oraz rycerzy biorących udział w sobotnim korowodzie. Wyrazy wdzięczności za pamięć i podarunki kierujemy do zaprzyjaźnionych instytucji: Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Organizacja jubileuszu to wspólny projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, Urzędu Gminy Klucze, Stowarzyszenia „Otwórz Się Na Więcej” we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Kluczowianki”, Oddziałem PTTK Klucze im. Zbigniewa Czapnika, Kluczewskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Stowarzyszeniem Babiniec, Stowarzyszeniem Ziemia Kluczewska, Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Kluczach, Przedszkolem im. Jasia i Małgosi w Kluczach, Stowarzyszeniem LGD „Nad Białą Przemszą”, z nieocenionym wsparciem Policjantów z Komisariatu w Kluczach oraz Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kluczach. Oprawa fotograficzna i filmowa – agencją medialna Lighthouse Media.
Wydarzenie realizowane było przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, w ramach realizacji zadania pn. „Klucz do wspomnień – 650-lecie lokacji Klucz”.




























Dodaj komentarz