Klucze dla pszczół – chrońmy razem naszą przyszłość

W obecnych czasach zmagamy się z wieloma globalnymi problemami, które mają wpływ na przyszłość naszej planety. Jednym z nich jest wymieranie owadów zapylających, których liczebność gwałtownie zmniejszyła się w ostatnich dziesięcioleciach. Spadki te są bardzo niepokojące dla ludzkości, ponieważ owady odpowiadają za główne procesy w ekosystemach, takie jak zapylanie, obieg składników pokarmowych i zwalczanie szkodników. Gdyby nie owady zapylające (tj. dzika pszczoła murarka ogrodowa, trzmiele oraz hodowane w pasiekach pszczoły miodne) wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych upraw byłyby o wiele niższe. Ocenia się, że 1/3 produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od owadów zapylających. Te niepokojące fakty pokazują jednoznaczne, że należy pilnie potraktować temat przeciwdziałający temu zjawisku.

Właśnie dlatego w bieżącym roku Stowarzyszenie „Otwórz się na więcej” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach zrealizowało zadanie pn. „Klucze dla pszczół”. Jego celem była przede wszystkim ochrona różnorodności biologicznej na terenie Małopolski, poprzez działania służące ochronie pszczół i dzikich owadów zapylających. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowych Województwa Małopolskiego w ramach Konkursu „Małopolska Pszczoła” – edycja 2024.

Główne działanie projektu obejmowało wykonanie nasadzeń roślin miododajnych i pyłkodajnych, tworzących wielogatunkowe pastwisko dla dzikich pszczół i owadów zapylających na terenie miejscowości Klucze. Nasadzenia powstały przed Domem Kultury „Papiernik”. Skład gatunkowy roślin został dobrany w taki sposób, by tworzyły bazę pokarmową dla owadów przez cały okres wegetacyjny. Jest to odpowiedź na obserwowane wyraźne deficyty w występowaniu w przestrzeni publicznej Klucz roślin stanowiących pożytek m.in. dla pszczół. Realizatorzy zadania mają nadzieję, że walory estetyczne pastwiska dla dzikich owadów zapylających będą zachęcać mieszkańców Gminy Klucze do podejmowania w przemyślany sposób podobnych inicjatyw na własnych posesjach.

Oprócz nasadzeń kluczową rolą zadania było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Klucze, by zapoczątkować lub w niektórych przypadkach umocnić chęć do podejmowania działań przyczyniających się do ochrony zapylaczy. Zostało to osiągnięte poprzez cykl pięciu stacjonarnych warsztatów edukacyjnych prowadzonych m.in. w Domu Kultury „Papiernik”. Warsztaty skierowane były do dorosłych mieszkańców Gminy Klucze. Składały się z części teoretycznej i praktycznej, w trakcie której uczestnicy wykonywali pod okiem instruktorów proste domki dla owadów zapylających. Były to bardzo owocne i inspirujące spotkania, zarówno dla osób biorących w nich udział jak i dla prowadzących!

Natomiast dla dzieci przygotowaliśmy wyjazdowe warsztaty, które odbyły się się w Muzeum Pszczelarskim – Apilandia. Wzięło w nich udział 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jaroszowcu.

Kampania edukacyjna Stowarzyszenia „Otwórz się na więcej” pokazuje, że pszczoły są niezbędne do przetrwania gatunku ludzkiego i niestety to My jesteśmy w głównej mierze odpowiedzialni za wymieranie wielu innych gatunków, w tym owadów zapylających. Nie można zapominać o tym, że produkcja żywności w istotnym stopniu zależy od naturalnego procesu zapylania roślin przez owady – czyli podstawowej funkcji jaką pełnią w ekosystemie pszczoły i inne owady zapylające. W związku z tym każdy z nas powinien uświadomić sobie, za które zagrożenia jesteśmy odpowiedzialni i co każdy z nas może robić w życiu codziennym, by je eliminować. Tak naprawdę proste rzeczy mogą się przyczynić do ochrony zapylaczy, np.: budowa domków dla owadów zapylających, sadzenie w przydomowych ogrodach odpowiednich roślin, rezygnacja z pryskania upraw i kwiatów.

 

Dla ułatwienia przedstawiamy podstawowe zasady prowadzenia ogrodu przyjaznego owadom zapylającym:

  • Nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin
  • Stosuj nawozy naturalne – obornik lub kompost zamiast syntetycznych nawozów mineralnych
  • Posadź w ogrodzie kwitnące rośliny miododajne lub pyłkodajne – możesz wzorować się na nasadzeniach przy Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach”!
  • Posadź różne rośliny tak, aby kwitły przez cały sezon
  • Nie koś trawnika lub przynajmniej ogranicz częstotliwość koszenia
  • Na skraju ogrodu zostaw chwasty
  • Stwórz miejsca schronienia dla pszczół i innych owadów zapylających – np. wykonaj choćby najprostsze domki dla owadów
  • Owady potrzebują również do życia wody, dlatego zadbaj o odpowiednie poidełko (np. wilgotny mech). Pamiętaj – nie instaluj w ogrodzie talerzyków i miseczek z wodą, ponieważ owady mogą się w nich utopić!

 

Projekt pn. „Klucze dla pszczół” jest realizowany przy wsparciu finansowych Województwa Małopolskiego w ramach Konkursu „Małopolska Pszczoła” – edycja 2024.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content